Bezwodny pisuar – co to właściwie jest?

kategoria: woda publicznie

2 lis 2011

Bezwodny pisuar – brzmi jak dziwaczny wynalazek, który dopiero ma nadejść? Nic bardziej mylnego! Pisuary działające bez zużycia nawet pojedynczej kropli wody to rozwiązanie dostępne na rynku i chwalone przez administratorów budynków użyteczności publicznej, takich jak galerie handlowe, biurowce czy stadiony.

Trochę historii 

Pierwsze zastosowanie bezwodnych pisuarów na szerszą skalę miało miejsce w Wiedniu w… XIX wieku. Wilhelm Beetz zauważył, że ludności doskwiera brak publicznych toalet. Woda również była towarem deficytowym, dlatego w istniejących szaletach unikano spłukiwania, co owocowało nieznośnym zapachem i brakiem higieny. Beetz opracował mieszankę olei roślinnych, którą nazwał Urinol. Pozwalała ona na zatrzymywanie nieprzyjemnego zapachu bez konieczności spłukiwania. Jak widać, bezwodne pisuary mają już swoje lata. Całą historię Beetza znaleźć można pod tym adresem (niestety w języku niemieckim).

Wilhelm Beetz - twórca bezwodnych pisuarów

Działanie bez wody – jak to możliwe? 

Bezwodny pisuar znany dzisiaj nie zużywa ani kropli wody. To wszystko dzięki zamontowaniu wymiennego wkładu, wypełnionego specjalną substancją biodegradowalną, która przepuszcza mocz do odpływu, ale z drugiej strony blokuje wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów na zewnątrz. Rozwiązanie niemal identyczne, jak w wiedeńskich toaletach Beetza.

Eksploatacja sprowadza się do wymiany wkładu, średnio następuje to co 4-6 miesięcy (w zależności od częstotliwości użytkowania). Cena wkładu to 89 złotych, co jest kwotą wyraźnie niższą, niż ta zaoszczędzona na wodzie. Szczegółowe wyliczenia przybliżymy w kolejnych wpisach.

Oszczędność i ekologia

Brak zużycia wody przez opisywane urządzenia wpływa nie tylko na oszczędności dotyczące wody i ścieków. Niektóre bezwodne pisuary pozwalają uzyskać dodatkowe punkty do certyfikacji LEED i BREEAM. Nie chodzi tutaj nawet o bycie zagorzałym ekologiem i utożsamianie się z osobami fanatycznie walczącymi o zagrożone gatunki, ale o czystą ekonomiczną opłacalność. Nie dość, że zaoszczędza się w budynku pieniądze, to jednocześnie podnosi jego standard i prestiż. Wyżej wymienione certyfikacje również będą w niedalekiej przyszłości tematem naszych blogowych rozważań.

Falcon Lava bezwodny pisuar

Gdzie można spotkać bezwodne pisuary? 

To innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie doczekało się kilku sporych realizacji. Bezwodne pisuary zostały użyte jako wyposażenie publicznych toalet w takich miejscach, jak na przykład:

 • Staples Center (Los Angeles)
 • stadion Camp Nou (Barcelona)
 • Beijing International Airport (Pekin)
 • stadion w Bazylei (Szwajcaria)
 • Bank of America (USA)

Zawitały również do Polski:

 • Biura DPD (Warszawa, Kraków)
 • Fabryka Toyoty (Wałbrzych)
 • Politechnika Łódzka
 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
 • wybrane restauracje McDonald’s

Era bezwodnych pisuarów?

Coraz więcej podmiotów decyduje się na zainstalowanie bezwodnych pisuarów w budynkach użyteczności publicznej. Przemawiają za nimi higieniczność, oszczędność i ekologiczność. Jeśli chcesz zobaczyć, jak się prezentują, zapoznaj się z poniższymi materiałami video.

wprowadzenie do bezwodnych pisuarów:

oszczędzanie wody dzięki bezwodnym pisuarom:

Podziel się na:
 • Facebook
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Wykop
 • Ulubione

komentarzy: 2 do Bezwodny pisuar – co to właściwie jest?

Avatar

Gregor

Listopad 4th, 2011 at 17:01

temat ciekawy, ale wątpię żeby się to przyjęło w Polsce. Nie widziałem takich rozwiązań do tej pory. Może jest to po prostu nieopłacalne rozwiązanie?? Czy są jakieś realne wyliczenia oszczędności??
Pozdrawiam

Avatar

Ekoforte

Listopad 9th, 2011 at 16:18

Istnieje kilka polskich podmiotów, które zdecydowały się na bezwodne pisuary i póki co są z nich zadowolone (np. DPD, Rex-Bud, Toyota w fabryce w Wałbrzychu), ale faktem jest, że rozwiązanie jest jeszcze mało popularne.

Z wyliczeń wynika, że przy 70-80 użyciach pisuaru dziennie roczna oszczędność to około 700 złotych rocznie na jednym pisuarze (przy cenach wody w Warszawie). Jeśli w budynku jest 10 pisuarów, zaoszczędzona kwota jest co najmniej zauważalna. Odstraszająca może być cena bezwodnego pisuaru, ale ten temat będziemy szerzej opisywać w najbliższych wpisach, do przeczytania których zapraszam już niebawem.

Dodaj komentarz

O blogu

Na blogu Ekoforte znajdziesz wpisy z zakresu ekologii, oszczędności i innowacyjności urządzeń sanitarnych. Tematyka bloga idealnie wpisuje się w nowotworzący się sektor rynku, czyli zrównoważone budownictwo. Nasza misja to promowanie idei oszczędnego i przyjaznego środowisku gospodarowania wodą oraz energią. Firma Ekoforte jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).