LEED i BREEAM, czyli certyfikaty dla zielonych budynków

kategoria: zrównoważone budownictwo

7 gru 2011

Najnowsze trendy w budownictwie, w Europie ukształtowane w dużym stopniu pod wpływem dyrektyw Unii Europejskiej, stawiają na zrównoważone budownictwo. Nowe budynki stanowią nikły odsetek w oceanie już istniejących, dlatego kluczowe jest, aby jak najwięcej z powstających obecnie biurowców, stadionów czy galerii handlowych spełniało ekologiczne kryteria. Temat eko-rozwoju wśród budowlańców i architektów podkręcają prestiżowe certyfikacje LEED i BREEAM, promujące “zielone budynki”.

Ogólnie o certyfikatach 

LEED i BREEAM łączy kilka cech wspólnych. Przyznawane są one budynkom, które wyróżnia wysoka jakość oraz nowoczesność zastosowanych materiałów. Nacisk położony jest przede wszystkim na przyjazność środowisku, niską emisję CO2 oraz innych szkodliwych substancji, a także oszczędność wody, ciepła i energii. Uzyskanie przez budynek któregoś z certyfikatów – poza gwarancją obecności w zgodzie z przyrodą – znacznie podnosi jest prestiż i pomaga ściągnąć wynajmujących. Mieszkać lub pracować w ekologicznym budynku chciałby chyba każdy, bo według badań Unii Europejskiej liczba zwolnień lekarskich u osób przebywających w “zielonych biurowcach” spada o 25-55%.

LEED 

Certyfikacja Leadership in Energy and Environmental Desing (w skrócie LEED) została wdrożona w 2000 roku. Promuje przyjazne środowisku projektowanie, wykonanie i eksploatowanie budynków. Powstał w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy stowarzyszenia USGBC (U.S. Green Building Council). Dotyczy przede wszystkim budynków użyteczności publicznej i komercyjnych, jak biurowce, stadiony, więzienia, galerie handlowe itd. Dzięki elastyczności certyfikatu mogą też uzyskać budynki mieszkalne lub nawet ich otoczenie.

LEED ocenia wiele aspektów, wśród których są na przykład odpowiednie miejsce budowy (niezagrażające naturalnym ekosystemom), położenie względem komunikacji miejskiej, jakość powietrza wewnątrz budynku, gospodarka wodna i energetyczna czy rodzaj materiałów użytych w konstrukcji. Uzyskanie certyfikatu jest sprawą niełatwą – w Polsce jedynie warszawski biurowiec Zebra Tower sprostał surowym wymaganiom. Do zdobycia w LEED jest 110 punktów, z czego aż 57 przypada na kategorie Energy & Atmosphere oraz Sustainable Sites (miejsce budowy). Liczbą wymaganą do otrzymania certyfikatu najniższego poziomu jest 40.

BREEAM

BRE Environmental Assessment Method to drugi z najpopularniejszych certyfikatów związanych z ekologicznym budownictwem. Został stworzony w 1990 roku w Wielkiej Brytanii i do tej pory przyznano go przeszło 200 tysiącom budynków. BREEAM ma swoje odmiany dla różnych krajów europejskich (UK, Holandia, Norwegia, Szwecja i Hiszpania), istnieje ogólna, międzynarodowa klasyfikacja.

Oceniane czynniki są pogrupowane w kategorie. Każda z nich ma swoją wagę. Zsumowane i przemnożone przez wagi poszczególnych kategorii punkty są sumowane, a wynik podawany w procentach. Pierwszym polskim budynkiem, który uzyskał certyfikat ekologiczny BREEAM jest Trinity Park III, wzniesiony przez Ghelamco.

Mam nadzieję, że udało nam się w prosty i krótki sposób przybliżyć Ci tematykę certyfikatów zrównoważonego budownictwa. W przyszłości na blogu opublikujemy wpisy bardziej szczegółowo opisujące te tematykę, a także przygotujemy zestawienie polskich budynków, które uzyskały certyfikację LEED lub BREEAM.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Drukuj
  • email
  • PDF
  • Wykop
  • Ulubione

Dodaj komentarz

O blogu

Na blogu Ekoforte znajdziesz wpisy z zakresu ekologii, oszczędności i innowacyjności urządzeń sanitarnych. Tematyka bloga idealnie wpisuje się w nowotworzący się sektor rynku, czyli zrównoważone budownictwo. Nasza misja to promowanie idei oszczędnego i przyjaznego środowisku gospodarowania wodą oraz energią. Firma Ekoforte jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).