Systemy odzysku szarej wody – oszczędność i ekologia w jednym

kategoria: Bez kategorii|woda publicznie|woda w domu

23 lis 2011

Codziennie miliony litrów czystej wody pitnej są zużywane na spłukiwanie toalet. Równie dobrze można ją użyć dwukrotnie, najpierw myjąc nią dłonie w umywalce. Proste i logiczne. Na rynku dostępne są urządzenia, które na to pozwalają. Nazywane są systemami odzysku szarej wody i powinny być obowiązkowym wyposażeniem często uczęszczanych toalet publicznych.

Jak to działa?

Woda zużywana podczas mycia rąk nie leci prosto do odpływu, ale trafia do zbiornika retencyjnego. Umieszcza się go najczęściej w szafce pod umywalką. Jego pojemność to zwykle około 20 litrów. Zbiornik jest połączony rurką ze spłuczką. Gdy nastąpi spłukanie, system odzysku szarej wody otrzymuje sygnał i jego zawartość jest wpompowywana do pojemnika w toalecie. Stanowi ona 65% pojemności zbiornika. Pozostałe 35% to woda pitna.

Dlaczego taka mieszanka? Jest to konieczne z tego względu, że pompa w systemie wymaga podłączenia do prądu. Gdybyśmy uzależnili spłuczkę jedynie od szarej wody, w przypadku braku dopływu energii nastałyby kłopoty. Stały dopływ wody pitnej niweluje to zagrożenie.

Prawdy i mity

Jak już wcześniej wyjaśniliśmy, niedobór szarej wody nie jest problemem. A co w momencie, gdy ciągle myjemy ręce, a toaleta stoi nieużywana? Jeśli zbiornik napełni się po brzegi, kolejne partie wody są odprowadzane do kanalizacji. Nie ma więc ryzyka, że pojemnik zacznie przeciekać lub woda przestanie odpływać z umywalki.

system odzysku szarej wody

Kolejny punkt to oczyszczanie szarej wody. Przed wpłynięciem do spłuczki przechodzi ona przez filtr oraz chlorowaną tabletkę. Pozwala to na usunięcie bakterii oraz zatrzymanie niepożądanych elementów, takich jak włosy czy inne rzeczy, które mogłyby spowodować niedrożność rur. Oczywiście woda z odzysku nie jest idealnie tak samo czysta, jak pitna, ale jest wystarczająco higieniczna do spłukiwania toalety.

System zajmuje trochę miejsca, najlepiej więc schować go pod umywalką, znajdującą się na dodatek blisko toalety. Dzięki temu montaż rurki łączącej oba urządzenia jest wygodniejszy. Nie trzeba jej również kamuflować. W gorszej sytuacji znajdują się łazienki, gdzie odległość między toaletą a umywalką jest znaczna. Systemy sięgają wprawdzie na 5-7 metrów, ale zawsze jest to dodatkowy kłopot, który w niektórych toaletach może się niestety okazać trudny do przeskoczenia.

Ile można zaoszczędzić?

Spłuczka ma zwykle pojemność 9-10 litrów, dla łatwiejszych obliczeń przyjmijmy 10l. 65% zbiornika to woda szara, więc na jednym spłukaniu zaoszczędzamy 6 litrów (dla uproszczenia rachunku). Przy obecnej cenie wody i ścieków w Warszawie jest to 6 groszy na pojedynczym spłukaniu.

Oczywiście kwota oszczędności oraz okres zwrotu z inwestycji to czynniki zależne przede wszystkim od częstości spłukiwania toalety. Jeśli użyć ma być 6-8 dziennie, to biorąc pod uwagę spłuczkę o pojemności 10 litrów, przez rok zaoszczędzić można jakieś 150 złotych. To trochę mało.

Jeśli jednak toaleta znajduje się w pełnej klientów restauracji lub innym miejscu publicznym, gdzie spłukiwań jest załóżmy 100 na dobę, wtedy oszczędności rosną niebagatelnie – do około 2000 złotych. Zaoszczędzoną kwotę należy bowiem pomniejszyć o koszta eksploatacyjne, tj. okresowa wymiana filtra i tabletki chlorowej.

Gdzie warto instalować?

System odzysku szarej wody to produkt przeznaczony przede wszystkim dla łazienek w budynkach użyteczności publicznej, gdzie w ciągu doby ma miejsce znaczna ilość spłukiwań. Wtedy oszczędność na wodzie jest spora. Zakup systemu powinni więc rozważyć właściciele hoteli, pubów i restauracji, osoby zarządzające urzędami, biurowcami, dworcami, lotniskami i innymi budynkami podobnego typu. Tam istnieją bowiem duże szanse na realną, sporą oszczędność na wodzie.

Plusy i minusy

Na koniec synteza wpisu – przedstawiamy zalety i wady systemów odzysku szarej wody w pigułce.

(+) plusy

oszczędność około 6 groszy na spłukania
możliwość uzyskania punktów do certyfikacji LEED
ekologiczne rozwiązanie

(-) minusy

potrzebuje podłączenia do prądu
zajmuje trochę miejsca

Zalety systemów odzysku szarej wody, przy odpowiedniej skali używania, wyraźnie przeważają nad wadami. Jeśli więc masz okazję zamontować takie urządzenie w łazience często używanej, powinieneś przeliczyć potencjalne oszczędności i rozważyć zakup.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Drukuj
  • email
  • PDF
  • Wykop
  • Ulubione

Dodaj komentarz

O blogu

Na blogu Ekoforte znajdziesz wpisy z zakresu ekologii, oszczędności i innowacyjności urządzeń sanitarnych. Tematyka bloga idealnie wpisuje się w nowotworzący się sektor rynku, czyli zrównoważone budownictwo. Nasza misja to promowanie idei oszczędnego i przyjaznego środowisku gospodarowania wodą oraz energią. Firma Ekoforte jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).